تبلیغات
روستای فیروزآباد مازندران - عوامل و چگونگی فرار شاه
روستای فیروزآباد مازندران
بندپی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
با اوج گیری مبارزات انقلابی مردم ایران، و پس از آنکه تمامی سیاستهای محمدرضا پهلوی برای آرام کردن مردم خشمگین به شکست انجامید، شاه شاپور بختیار که از چهره های شناخته شده جبهه ملی بود، به نخست وزیری برگزید، اما این اقدام شاه هم فایده نداشت و کارنامه خاندان پهلوی چنان سیاه بود که مردم تنها به سرنگونی آن رضایت می دادند. شاه كه سالها تحت حمایت اربابان آمریكایی خویش و با تكیه بر اریكه سلطنت، كشور را تحت سلطه گرفته و عرصه تركتازی و غارتگری‌های خود قرار داده بود، سرانجام فرار را بر قرار ترجیح داد و مجبور به ترك ایران شد. پادشاهی و سلطنت به عنوان موهبتی الهی و از طریق ارث تحت حمایت‌های امپراطوری انگلیس به وی تفویض شده بود. وی طی سالهای سلطنت خود، از هیچ گونه جنایتی دریغ نكرد و ضمن ترویج فساد و ایجاد رعب و وحشت، دلاور مردان بسیاری را در زندان‌ها تحت شكنجه قرار داده و یا به شهادت رسانید.
تبعیض و شكاف‌های طبقاتی به اوج رسیده بود و دیكتاتور با توسل به حربه‌های گوناگون تلاش می‌كرد تا ملت آگاه و شجاع ایران را در خوابی خرگوشی فرو برد.
مورخان معتقدند شكل‌گیری و گسترش نهضت اسلامی و هماهنگی قیام‌های مردمی به رهبری امام خمینی(ره) و برگزاری مراسم چهلم‌های شهدا در شهرهای مختلف و كشتار 17 شهریور و اعتصاب كاركنان شركت ملی نفت، كنترل امنیت كشور را از دست نیروهای رژیم و حتی حكومت نظامی خارج نموده و موجب شد كه در زمان كوتاهی، پایه‌های اقتدار رژیم 2500 ساله شاهنشاهی سست شود. همین تحولات درنهایت منجر به فرار شاه در 26دی 1357 شد.
اعتصابات گسترده، مخالفت افكار عمومی با شاه، اقدامات امام خمینی و پیروانش علیه رژیم، همگی باعث سردرگمی و آشفتگی شاه و دربار شده بود.
آمریكا در این زمان، در جستجوی یك مكانیسم انتقالی و پیشدستی بر انقلاب بود تا عناصر معتدل سیاسی علاقمند به آمریكا را جایگزین نیروهای مذهبی كند.
آمریكا علناً در پشتیبانی از شاه تردید داشت و قصد حفظ وضع موجود بود، بی‌اعتمادی فزاینده شاه به دولت آمریكا و وابستگی وی به تصمیمات آمریكایی‌ها در حد غیر قابل وصف، موجب هراس او شده بود و او را به این نتیجه رسانده بود كه حضور او در ایران عامل اصلی بی‌نظمی است. او می‌خواست وانمود كند كه به طور موقت از كشور خود دور می‌شود و به امید این بود تا بعد از خوب شدن اوضاع باز خواهد گشت.
ساواك (سازمان امنیت و اطلاعات كشور) همچون خفاشی خون ‌آشام بر آسمان كشور غیور مردان سایه افكنده و در كمین جوانان و اندیشمندان این مرز و بوم نشسته بود و با تعقیب و دستگیری آنان، فریاد سرخشان را در گلو خفه
می‌كرد.
با سانسور مطبوعات، اعمال فشار بر اهل قلم، دربند كردن و تبعید بزرگ مردانی چون "امام خمینی" (ره)، "آیت الله مطهری" و "آیت الله طالقانی" و به خاك و خون كشیدن نوابها و صدها دانشجو و دانش ‌آموز، و دیگر اقشار مسلمان و آزادیخواه، قیامی خودجوش و مردمی پایه‌ریزی و با رهبری شجاعانه و خردمندانه امام، انسجام و تداوم یافت.
قطع حمایت آمریكا، فشارها و نارضایتی و خشم روزافزون مردم، آتش انقلاب را روز بروز شعله‌ورتر ساخت تا بدانجا كه كاخ ظلم و ستم شاهنشاهی در معرض سوختن و سقوط واقع شد. شاه بسیار حسابگرانه و بر اساس مصلحت اندیشی‌های اربابان آمریكایی و انگلیسی خود، بدون خشونت و كشتار مردم و با تشكیل شورای سلطنت و برقراری حكومت نظامی و نیز تكیه بر پشتیبانی نیروهای ارتش و ساواك، برای خروج از كشور مصمم شد.
وی با امید به تكرار كودتای ۲۸ ‬مرداد سال ۱۳۳۲‬ و بازگشت مجدد به ایران توسط حامیان درباری‌اش، با ظاهری عوام‌ فریبانه، به عنوان معالجه از كشور خارج شد و ایرانیان ستم ‌كشیده و غیور و نیز ارواح پاك شهیدان را غرق در شادی و سرور كرد. طاغوت زمان بدون پاسخگویی به مردمی كه سالها مظلومانه شاهد چپاولگری‌ها و ستم‌كاری‌های وی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بودند، بزدلانه از كشور گریخت.
محمدرضا برخلاف پدر خود، رضا شاه كه پس از ‪ ۱۶‬سال حاكمیت مستبدانه تحت حمایت انگلیس از كشور خارج شد، بدون استعفا راهی سرزمین اربابان خود شد. همزمان با فرار شاه، مردم در سراسر ایران به خیابان‌ها آمدند و با پخش شیرینی، این رویداد مهم تاریخی را جشن گرفتند و ‪ ۲۶‬دی ماه ۵۷ ‬نقطه عطف دیگری در تاریخ سراسر حماسه انقلاب سرخ و اسلامی ایران شد.

علل اصلی نارضایتی‌ها از دستگاه پهلوی:

مسائل بسیاری را در بروز احساس نارضایتی و عدم اطمینان مردم از دستگاه سلطنت می‌توان برشمرد؛ نفرت و وحشت مردم از دستگاه، تضاد طبقاتی شدید، ناهمگونی در توسعه، ركود اقتصادی، عدم اعتماد عمومی به برنامه‌های شاه، خشونت رژیم علیه مخالفین، ناامیدی مردم از برآورده نشدن اعتراضات، دوری و انزوای شاه از مردم و فساد خاندان سلطنتی از جمله‌این امور هستند .
یكی از علامت‌ها ی منفی و احساس عدم امنیت، خروج ماهیانه یك میلیارد دلار از بخش خصوصی و اشخاص حقیقی به خارج از كشور بود، كه علامت بدی برای اقتصاد ایران به شمار می‌رفت.
پیام حضرت امام خمینی (ره) به ملت شریف ایران پس از فرار شاه معدوم:
بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران اعلی الله كلمتهم و فقهم الله تعالی: فرار محمد رضا پهلوی را كه طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداكار تبریك عرض می كنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملتهای جهان ثابت كردید كه با فداكاری و استقامت، می توان بر مشكلات هرچه باشد غلبه كرد و به مقصد هرچه دشوار باشد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت، از دست ما گریخت ولی به خواست خداوند متعال بزودی به محاكمه كشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد و لكن قطع دست ستمكار از ادامه ظلم به دست ستمدیدگان فوری است. او رفت و به هم پیمان خود اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرایم و آشفتگیهایی را برجا گذاشت كه ترمیم آن جز به تائید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداكاری اقشار كاردان و روشنفكر میسر نخواهد شد. اكنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می كنم:
1- بر جوانان غیور در سراسر كشور لازم است برای حفظ نظم با آن دسته از قوای انتظامی كه اكنون به آغوش ملت باز گشته اند، با تمام نیرو همكاری كنند و با كمال قدرت و جدیت نگذارند كه بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنی ایجاد نمایند.
2- به تظاهرات و شعارهای پرشور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالی به وجود آورند و نظم را به هم زنند از آنان جدا جلوگیری كنند. باید ملت بداند كه هر انحرافی و هر شعاری كه مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه منفور و عمال اجانب تحقق می یابد. من از جمیع اشخاص كه انحراف داشته اند و یا گرایش به بعضی مكتبهای انحرافی داشته اند، تقاضا دارم كه به آغوش اسلام كه ضامن سعادت آنان است برگردند، كه ما آنان را برادرانه می پذیریم. در این موقع حساس كه كشور جنگ زده ما بیش از هر زمانی به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد، باید سعی شود كه از هر اختلالی احتراز شود.
3- دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخابات مجلس موسسان بزودی معرفی می شود و به كار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند كه آنان را پذیرفته و با آنان صمیمانه همكاری كنند. اینجانب به صلاح وزرای غیر قانونی می دانم كه بر كناری خود را اعلام كنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.
4- به جمیع نیروهای انتظامی و زمینی و هوایی و دریایی و صاحب منصبان و افسران و درجه داران ارتش و ژاندارمری و غیرآنان توصیه می كنم كه دست از حمایت محمدرضا پهلوی كه مخلوع است و به كشور برنمی گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است برادرند و به ملت بپیوندند، كه صلاح دنیا و دین آنان در آن است.
اینجانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علمای اعلام، در این موقع حساس تشكر می كنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت كلمه را همیشه خصوصا تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حكومت جمهوری اسلامی امیدوارم.
والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته - روح الله الموسوی الخمینی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 دی 1391 :: نویسنده : ح س
چهارشنبه 27 دی 1391 11:09 ب.ظ
سلام مدیر وبلاگ بنــــدپی نـــــما هستم وبلاگ جالبی دارید امیدوارم که موفق باشید شمارو به سفارش مدیر وبلاگ"روستای فیروزآباد(بندپی غربی)مازندران(http://firoozabad2011.mihanblog.com/)" تو وبلاگم لینک کردم وبلاگم یکی از بزرگترین لینک کننده وبلاگ بندپیه اگه تمایل دارید منو لینک کنید و نظری دارید برام بفرستید متشکرم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

نظر نظر نظر یادنون نره.
مدیر وبلاگ : کهکشان
نظرسنجی
شما طرفدار کدام باشگاه هستید؟
شما طرفدار کدام باشگاه هستید؟
شما طرفدار کدام باشگاه هستید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :