تبلیغات
روستای فیروزآباد مازندران - چگونه می‌توانم فرزندم را در مقابل مواد مخدر حفاظت کنم؟
روستای فیروزآباد مازندران
بندپی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
چگونه می‌توانم فرزندم را در مقابل مواد مخدر حفاظت کنم؟در این مقاله روش هایی ارائه می شود تا والدین بتوانند عوامل خطر زایی که فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهند و سبب اعتیادشان می شوند را به فرزندان بگویند.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، همچنین بر چگونگی ترغیب و کمک کردن فرزندان برای انتخاب کردن صحیح و مناسب متمرکز می شویم.

ما روش های پیشگیری را به شش قسمت تقسیم کرده ایم که عبارتند از:

1- پیشگیری مبتنی بر خانواده ها

2- پیشگیری مبتنی بر مدرسه

3- پیشگیری مبتنی بر جوامع

4- پیشگیری مبتنی بر ارتباطات

5- پیشگیری مبتنی بر ارزش ها

حد و مرزهای خانواده

وضع و اجرای قوانین روشن و واضح و تنبیه افرادی که آن را زیر پا می گذارند اهمیت زیادی دارد. قوانین را بنویسید و درباره مجازاتی که برای زیر پا گذاشتن آن تعیین کرده اید با اعضای خانواده گفت و گو کنید. تا جایی که امکان دارد، قوانین و مقررات را با گفت و گو توسعه دهید و برای اجرای صحیح آن به فرزندتان پاداش دهید. به عنوان پیشگیری مبتنی بر، باید از اماکنی که فرزندتان به آنجا می رود آگاه باشید.


در خانه

فرزندتان را تشویق کنید تا وقت اش را در خانه و همراه خانواده اش بگذراند. اگر مشغول کار کردن هستید یا باید دور از خانه باشید باید با بزرگسالان قابل اعتماد هماهنگ کنید تا با حضور در خانه فرزندتان را کنترل کنند. اگر این کار نیز قابل اجرا نبود، باید به فرزندتان بگویید تا به کتابخانه یا اماکن ایمن برود، تکالیف اش را انجام دهد و مطالعه کند تا پس از اتمام کارتان دنبال اش بروید.

خواندن یا مشاهده کردن برای لذت بردن

از خواندن کتاب، روزنامه، مجله یا تماشا کردن تلویزیون به همراه فرزندتان در زمانی که برنامه خاصی ندارید استقبال کنید. پس از خواندن کتاب، روزنامه، مجله و تماشای تلویزیون از فرزندتان درباره آنها سوال کنید. با خانواده های دیگر کتاب و دی وی دی مبادله کنید.

فعالیت های خانوادگی

برنامه فعالیت های " شبانگاهی خانواده " شامل پیاده روی کردن اعضای خانواده، حضور در استادیوم و تماشای مسابقه ورزشی، ورزش کردن و خرید کردن از فروشگاه می شود.

پیشگیری مبتنی بر مدرسه

مشارکت والدین در تعلیم و تربیت

والدین برای موفقیت فرزندشان در تحصیل باید در تعلیم و تربیت مداخله کنند. این به معنای آن است که به فرزندشان برای انجام به موقع و موفقیت آمیز تکالیف، خوردن صبحانه و به موقع خوابیدن پاداش دهند.

به خاطر داشته باشید موفقیت همیشه به معنای دریافت نمرات بالا نیست، دانش آموزانی که تلاش می کنند تا درس بخوانند و در مسائل گوناگون مشارکت کنند نیز موفق هستند. والدین نیز می توانند پس از مشاهده عملکرد فرزندشان در مدرسه از او حمایت کنند.

والدین می توانند با گفت و گو کردن با معلم ها، حضور در برنامه هایی که فرزندشان در آن نقش دارند و ... علاقه مندی شان را به فعالیت ها و عملکرد فرزندشان نشان دهند. اگر والدین به هر دلیلی نمی توانند به این فعالیت ها توجه کنند، باید از معلم ها بخواهند روش های دیگری پیشنهاد کنند.

برای مثال، والدین می توانند با تلفن کردن به والدین دیگر از آنها بخواهند در فعالیت های گوناگون ورزشی، هنری و ... شرکت کنند.

مرزهای مدرسه

از تلاش های مدرسه برای ارتقاء قوانین و عواقب زیر پا گذاشتن قوانین حمایت کنید. قوانین را به دقت مطالعه کنید و به فرزندتان بیاموزید.

تعامل با مدرسه

تعامل با فرزندتان برای یادگیری را افزایش دهید. مطمئن شوید فرزندتان به موقع در مدرسه حاضر می شود. او را ترغیب کنید تا از حضور در کلاس ها بهترین استفاده را کند. پرسیدن سوالات درباره رویدادهای مدرسه، حمل و نقل دانش آموزان، فعالیت های فوق برنامه و ... را به تفریح بدل کنید. به فرزندتان که نهایت تلاش اش را برای انجام دادن به موقع تکالیف، کسب رتبه بالا و ... کرده است پاداش دهید.

همراه فرزندتان تکالیفی که باید در خانه انجام دهد را مرور کنید. هنگامی که او تکالیف اش را انجام می دهد در دسترس اش باشید. اگر فرزندتان با جدیت تکالیف اش را انجام داد به او پاداش دهید و تشویق اش کنید. به مشکلات فرزندتان با مدرسه یا معلم ها پاسخ دهید.

ارتباط خانه و مدرسه

فرزندتان را ترغیب کنید تا احساس خوب اش نسبت به مدرسه را حفظ کند. شما می توانید با احترام گذاشتن به فعالیت ها و گفت و گو درباره موفقیت های کسب شده توسط مدرسه این احساس را در فرزندتان تقویت کنید.

پیشگیری مبتنی بر جوامع

مراقبت از جوامع و همسایگان

جوانان ممکن است از درگیری با همسایگان بهره مند شوند. اگر در همسایگی تان نوجوانی در شرایط خطرناکی زندگی می کند با حمایت از او و سایر نوجوانان و جوانان می توانید بهداشت، فرهنگ، ایمنی و ... آن گروه را ارتقاء بخشید.

فرزندتان را ترغیب کنید تا بخشی از تلاش های شما برای گسترش ارتباطات بهداشتی با همسایگان و اعضای گروه باشد. مطمئن شوید فرزندتان اسامی همسایگان قابل اعتماد را می شناسند تا در صورت لزوم از آنها کمک بخواهند.

همچنین فرزندتان می تواند به همسایگان با کارهای ساده مانند پست کردن نامه ها، جا به جا کردن مبلمان، حمل و نقل موادی که خریداری کرده اند و ... کمک کند. با فرزندتان درباره این که آنها چه کارهایی برای همسایگان کرده اند گفت و گو کنید. آنها را ترغیب کنید تا نگران حال و روز همسایگان باشند و در حفظ سلامت آنها کوشا باشند.

جامعه ای با ارزش های جوانان

جوانان باید دریابند که جامعه از سلامت و تندرستی نوجوانان و جوانان حمایت می کند. حضور والدین و سایر بزرگسالان - به عنوان مربی تیم های ورزشی، رهبران اجتماعی، مدیران برنامه های فوق برنامه مدارس و ... - در فعالیت های نوجوانان و جوانان، نشان دهنده آن است که بزرگسالان به این بخش از جامعه اهمیت می دهند.

ارائه خدمات به دیگران

فرزندتان را تشویق کنید تا به دیگران کمک کند. به او بگویید می تواند یکی دو ساعت در هفته را صرف کمک کردن به افراد و پروژه های گوناگون اجتماعی و ... کند. برخی از مدارس برنامه های ویژه ای ارایه می دهند تا دانش آموزان بتوانند پس از ساعات تحصیل در برنامه های عام المنفعه شرکت کنند. حضور در چنین برنامه هایی سبب رشد مسئولیت پذیری نوجوانان و جوانان می شود.

ایجاد فعالیت های گوناگون

برنامه های متنوع مانند تئاتر، موسیقی، نقاشی و ... ترتیب دهید. حضور و مشارکت کردن در این برنامه ها می تواند به فرزندتان کمک کند تا مهارت های لازم برای استفاده صحیح و بهینه از اوقات فراغت را بیاموزد. اکثر برنامه های غیر رسمی و کلاسی سبب می شوند دانش آموزان علایق شان را بشناسند.

برنامه های ورزشی و ...

فرزندتان را به حضور در برنامه های ورزشی و ... ترغیب و بر فعالیت آنها نظارت کنید. به عنوان مثال، برنامه های ورزشی و ویژه نوجوانان و جوانان می توانند در باشگاه ها، مدارس و ... برگزار شود. همه نوجوانان و جوانان از ورزش کردن لذت نمی برند، ضروری است که برنامه های دیگری نیز برگزار شود تا همه نوجوانان و جوانان از حضور در این برنامه ها لذت ببرند.

جامعه مذهبی

فرزندتان را به حضور در مساجد، تکایا و مشارکت در برنامه های مذهبی تشویق کنید.

پیشگیری  مبتنی بر ارتباطات

تاثیر فشار مثبت همسالان

سعی کنید بهترین دوستان فرزندتان را بشناسید. فرزندتان را تشویق کنید تا دوستان اش را به خانه دعوت کند. رفتارهای دوستان فرزندتان را زیر نظر بگیرید و در صورت بروز رفتارهای غیر  مسئولانه با فرزندتان گفت و گو کنید.

بهترین دوست تان را به خانه دعوت کنید تا فرزندتان با او آشنا شود. دیدگاه های خود را درباره حفاظت نوجوانان و جوانان از مواد مخدر و الکل با فرزندتان در میان بگذارید. اگر باور دارید دوستان فرزندتان مواد مخدر مصرف می کنند به زبان بیاورید و علت آن را بپرسید. 

ارتباط با بزرگسالان

برای نوجوانان و جوانان اهمیت دارد که از طرف بزرگسالان - غیر از والدین - حمایت شوند. آنها به محض این که با مشکل روبرو می شوند به بزرگسالان مراجعه می کنند و از آنها کمک می گیرند. بزرگسالان می توانند عمو، دایی، خاله، عمه، پدر و مادر بزرگ، معلم ها، همسایه ها و ... باشند.

مهارت های یافتن و حفظ دوستان

شما می توانید به فرزندتان کمک کنید تا مهارت های یافتن و حفظ دوستان را بیاموزد. مهارت های مهم برای یافتن و حفظ دوستان عبارتند از: احساس مسئولیت کردن، کمک کردن و ...

صلاحیت فرهنگی

فرزندتان را تشویق کنید تا با نژاد و فرهنگ های گوناگون رفتاری دوستانه داشته باشد. می توانید با رفتار مناسب با افراد الگوی مناسبی برای او باشید.

حل و فصل آرام درگیری ها

فرزندتان را تشویق کنید تا مشکلات اش را با استفاده از روش های مسالمت آمیز حل و فصل کند و از خشونت بپرهیزد. هنگام حل و فصل مشکلات با فرزندتان از خشونت و زبان تهاجمی استفاده نکنید.

پیشگیری مبتنی بر ارزش ها

مساوات و عدالت اجتماعی

بدیهی است که همه باید به مسئولیت های اجتماعی شان عمل کنند. در گفت و گو با فرزندتان بر ارزش کمک به افرادی که از نابرابری، فقر، گرسنگی، معلولیت و تنهایی رنج می برند تاکید کنید.

راستی و درستی

از تلاش های فرزندتان برای ایجاد اعتماد و ایستادگی بر روی اعتقادات و باورها قدردانی کنید. زمانی را برای شنیدن حرف های فرزندتان اختصاص دهید. اگر فرزندتان درباره رفتارهای خشونت بار و بی ادبانه حرف زد با او درباره مفاهیمی مانند عدالت و ... بگویید.

صداقت

فرزندتان را به راستگویی ترغیب کنید - حتی اگر دروغ گفتن ساده ترین راه باشد. برای این کار، از مسائلی که در سریال ها، برنامه های تلویزیونی دیده اید یا از مقالات و گزارش هایی که در روزنامه ها و مجلات خوانده اید استفاده کنید.

مسئولیت

اهمیت احترام گذاشتن به خود، اعضای خانواده و اموال و دارایی ها را به فرزندتان گوشزد کنید.

محدودیت

پیش از آن که فرزندتان به مرحله نوجوانی برسد، به او از اهمیت مصرف نکردن مواد مخدر و ننوشیدن الکل بگویید. با فرزندتان درباره دلایل مصرف مواد مخدر و مخرب بودن اش گفت و گو کنید و به او اجازه دهید با خیال راحت و بدون ترس و نگرانی سوال کند. اگر فرزندتان مخدر مصرف می کند، آن را انکار نکنید.

پیشگیری مبتنی بر اعتماد به نفس کودک

ایمنی

احساس امنیت کردن فرزندتان در خانه، مدرسه و ... حیاتی است. از بروز جرم، جنایت و رفتارهای خشونت آمیز در مدرسه، خیابان و همسایگی تان نترسید. فرزندتان با تماشای این رویدادها به امنیتی که در خانه، مدرسه و ... دارد افتخار خواهد کرد.

حتی اگر نتوانستید شرایط ناایمن را از بین ببرید، از تلاش های جامعه برای محدود و از میان بردن جرم و جنایت حمایت کنید. مدیران مدرسه ای که فرزندتان در آن تحصیل می کند را ترغیب کنید تا ایمنی مدرسه را ارتقاء دهند.

فرزندتان را از خطرات مصرف بی رویه داروهای تجویز شده توسط پزشک، مواد مخدر و نوشیدن الکل آگاه کنید.

انتظارات بالا

فرزندتان را تشویق کنید تا خوب درس بخواند، در فعالیت های فوق برنامه شرکت کند و به سرگرمی های مورد علاقه اش اهمیت دهد. تلاش های او برای درس خواندن و مشارکت کردن در فعالیت های سودمند را ارج بگذارید.

همچنین، به رفتارهای مناسب فرزندتان مانند پیاده روی کردن تا مدرسه، مرتب کردن اتاق، مراقبت از خود و تایید و همراهی با پروژه های مدرسه پاداش دهید. می توان با ابراز محبت، در آغوش گرفتن و به زبان آوردن جملاتی مانند " به تو افتخار می کنم" نیز به فرزندان پاداش داد.

اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس به فرزندتان کمک می کند تا او تصمیم های صحیحی در زندگی اش بگیرد و از خود در شرایط دشوار حفاظت کند. روش های تقویت اعتماد به نفس عبارتند از: با صدای بلند حرف زدن به گونه ای که به گوش همگان برسد، ارتباط چشمی برقرار کردن با بزرگسالان و تعامل کردن با افراد گوناگون.

والدین و مربیان آموزشی باید به نکات زیر توجه کنند:

1- باید دانش‌آموز را به برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها ترغیب کنند.

2- باید در حد توانایی‌های دانش آموزان به آنها داد.

3- در تصمیم‌گیری‌ها از آنها نظر خواهی شود.

4- در مورد مسائل مختلف با آنها بحث و گفت و گو کنند.

5- آنها را به بیان احساسات و عواطف تشویق کنند.

6- در محبت به آنها افراط نکنند.

7- همواره به آنها ابراز علاقه نمایند.

8- از وابستگی آنها به خود بپرهیزند و از دور بر کارهایشان نظارت داشته باشند.

9- در جمع آنها را مسخره نکنند و نقاط ضعف شان را بیان نکنند.

10- در برابر کارهایی که برایشان انجام می‌دهند، منت نگذارند.

11- جملاتی مثل (تو نمی‌توانی، تو نمی‌فهمی، تو کودنی، . . . ) را به کار نبرند.

12- آنها را با القاب مناسب صدا بزنند.

13- در برابر ناکامی‌ها و شکست‌ها آنها را به صبر دعوت نمایند و به آنها بفهمانند که برای هر در بسته‌ای کلیدی وجود دارد

14- روحیه دینی و ایمان مذهبی آنها را تقویت کنید و به اعتقاداتشان احترام بگذارند.

15- زمانی که از انجام کاری مطمئنند آنها را تشویق و حمایت کنند و به انتخاب‌هایشان احترام بگذارند.

16- هیچ‌گاه نظرات خود را تحمل نکنند.

17- در کلاس درس بخواهند فعال و داوطلب باشند و ابراز عقیده نمایند.

18- به انتخاب دوستانشان احترام بگذارند و در صورت تشخیص انتخاب نادرست غیر مستقیم او را راهنمایی نمایند.

19- موفقیت‌های او را هر چند کوچک جشن بگیرند.

20- در نمایشگاه‌ها و مراکز عمومی با هم شرکت کنند.

مهارت‌های مقاومت و ایستادگی

بخشی از وظایف والدین آن است که مهارت های مقاومت و ایستادگی در مقابل فشار همسالان برای مصرف مواد مخدر، نوشیدن الکل و موقعیت های دشوار را به فرزندشان بیاموزند. با فرزندتان درباره شناسایی و مقاومت در برابر فشارهای همسالان درباره مصرف مواد مخدر و الکل و ... گفت و گو کنید. به فرزندتان یادآوری کنید که بله گفتن به دوستان نتیجه اش قدم گذاشتن در مسیری خطرناک است که نتیجه اش نابودی زندگی است.

احساس و هدف

فرزندتان را تشویق کنید تا درباره فعالیت های مورد علاقه اش فکر کند. این کار سبب می شود نوجوان احساس کند زندگی اش معنا دارد. داشتن هدف در زندگی احساس قدرتمندی است که می تواند به افراد انگیزه دهد. وقتی نوجوان دیدگاه مثبتی به آینده دارد و برای رسیدن به اهداف خاص از روش های مناسب استفاده می کند نشان دهنده آن است که به برنامه ریزی و تصمیم گیری های صحیح باور دارند.

برنامه ریزی و تصمیم گیری کردن

به فرزندتان کمک کنید تا مهارت های لازم برای برنامه ریزی، تصمیم گیری، رسیدن به اهداف را بیاموزد. با فرزندتان درباره اهداف تان و روش های رسیدن به آنها گفت و گو کنید. در صورت لزوم، به فرزندتان کمک کنید تا با نوشتن اهداف برنامه ریزی کند و تصمیمات مناسبی بگیرد.

دیدگاه مثبت و آینده شخصی

فرزندتان را تشویق کنید تا به آینده و راه های رسیدن به موفقیت فکر کند. نگران تغییر اهداف و برنامه ریزی فرزندتان نشوید، او را تشویق کنید برای رسیدن به اهداف تلاش کند.

رانندگی و فرزندتان

دادن سوئیچ ماشین به فرزندانی که تازه گواهینامه گرفته اند یکی از سخت ترین کارهاست. نوجوانان و جوانان هنگامی که در کنار والدین رانندگی می کنند مقررات ایمنی را رعایت می کنند، اما آمار تصادفات این افراد زمانی بالا می رود که والدین حضور ندارند. در بسیاری از کشورهای جهان، تصادفات رانندگی یکی عوامل اصلی مرگ و میر نوجوانان است. در ایالات متحده آمریکا، تقریبا نیمی از آمار مرگ و میر در تصادفات را نوجوانان تشکیل می دهند. چگونه می توانید فرزندتان را به راننده ای که نکات ایمنی را رعایت می کند بدل کنید؟ در طول ماه های نخست رانندگی کردن فرزندتان، بهترین کار محدود کردن رانندگی کردن فرزندان به همراه دوستان است.

خانواده و دارایی شما

چک لیست زیر درباره دارایی ها یا منابعی است که در زندگی خود و فرزندتان مشاهده می کنید. مشاهده برخی از دارایی ها می تواند اتفاقاتی که در سه ماهه گذشته افتاده است را شناسایی کند.

در طول سه ماه گذشته فرزندم...

- با بزرگسالان قابل اعتماد و والدین گفت و گو کرده است.

- به همسایگان کمک کرده و در کارهای عام المنفعه شرکت کرده است.

- سرگرم مشارکت در فعالیت های خارج از مدرسه مانند عضویت در تیم فوتبال، نوازندگی در گروه موسیقی، نقاشی کشیدن و ... بوده است.

- همه وقت اش را در مدرسه برای انجام دادن تکالیف صرف کرده است.

- کتاب، مجله، روزنامه خوانده است.

- صادق بوده و به دیگران احترام گذاشته است.

- با والدین درباره مشکلات اش گفت و گو کرده است.

- با انجام دادن کارهای بیرون از خانه به اعضای خانواده کمک کرده است.

- همراه اعضای خانواده شام خورده است.

در سه ماه گذشته، من...

- به فرزندم گفته ام که مراقب اش هستم.

- فرزندم را ترغیب کرده ام زندگی خارج از خانه مثبتی داشته باشد.

- فرزندم را ترغیب کرده ام تا درباره مسائل مختلف با من مشورت کند.

- فرزندم را در کارهایش - تحصیل و ورزش کردن، نواختن موسیقی و ... - کمک و با معلم هایش گفت و گو کرده ام.

- از فرزندم برای انجام دادن تکالیف مدرسه و شرکت در فعالیت های خیریه تشکر کرده ام.

- با فرزندم درباره خطرات مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل گفت و گو کرده ام.

- از محلی که فرزندم بیشتر زمان اش را در آنجا می گذراند آگاه هستم.

- فرزندم را حمایت و تشویق کرده ام.

- با فرزندم درباره روش های پرهیز از مواد مخدر گفت و گو کرده ام.

- همراه فرزندم فوتبال تماشا و پیاده روی کرده ام و به خرید رفته ام.

نفوذ بر کودکان

شما به عنوان والدین همراه با اعضای خانواده، دوستان یا فرزندتان:

- فهرستی از عواملی که فکر می کنید بر تفکرات، احساسات و رفتارهای فرزندان تاثیر گذارند تهیه کنید.

- درباره این تمرین ها با همسر و دوست تان گفت و گو کنید و سپس با فرزندتان در میان بگذارید.

چگونه از فرزندم در مقابل مواد مخدر حفاظت کنم؟

به خاطر داشته باشید، نوجوانان در انزوا رشد نمی کنند، آنها از اتفاقاتی که در اطراف شان می افتد متاثر می شوند. والدین و اعضای خانواده بیشترین تاثیر را بر زندگی جوانان می گذارند. همچنین، معلم ها باید به نوجوانان مسئولیت پذیری را بیاموزند و از آنها ترغیب کنند تا عملکرد تحصیلی شان را بهبود ببخشند.

جامعه، جوانان گوناگونی را با روش های متفاوت در خود جمع کرده است، برخی از آنها ممکن است آزار و اذیت ببینند، تعدادی دیگرشان نیز احتمال دارد راه های مناسبی را دیده باشند و با شرکت در فعالیت های مثبت مانند عضویت در موسسات خیریه به افراد فقیر کمک کنند. 

اکثریت افراد جامعه به کمک کردن عشق می ورزند و احساس می کنند به این کار نیاز دارند. دیدگاه اجتماع توقعات اش بر آنها تاثیر می گذارد. وقتی شما همه عوامل بالقوه ای که بر زندگی جوانان تاثیر می گذارد را مشاهده می کنید، درک تفاوت انتخاب روش های سالم و اشتباه آنها آسان می شود.

اکثر انتخاب ها مناسب هستند. برخی از نوجوانان انتخاب نادرستی دارند اما درمان می شوند و روی پای شان می ایستند، در حالی که تعداد دیگری از نوجوانان علاوه بر انتخاب نادرست آن را گسترش می دهند و رفتارهای پر خطری از خود نشان می دهند.

اگر نوجوانان و جوانان به اندازه کافی از طرف والدین، اعضای خانواده، معلم ها و افراد خاص حمایت نشوند به مواد مخدر و الکل گرایش پیدا خواهند کرد.

بدل کردن روش های پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و الکل به یک دارایی و هدف می تواند به انتخاب مناسب نوجوانان و جوانان کمک کند.

شما می توانید برای پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و الکل فرزندتان روش های زیر را اجرا کنید:

1- رابطه خوب تان را با فرزندتان ادامه دهید. مطمئن شوید که آنها می توانند درباره مشکلات و نگرانی هایشان با شما گفت و گو کنند.

2- به فعالیت های فرزندتان علاقه نشان دهید و دوستانشان را بشناسید. در انجام تکالیف مدرسه، ورزش کردن و فعالیت های دیگر در کنار اش باشید.

3- به محض آن که فرزندتان به دوران نوجوانی قدم گذاشت با او درباره اعتیاد به مواد مخدر گفت و گو کنید. از مضرات مصرف مخدر بگویید و مثال هایی درباره مقاومت کردن در مقابل پیشنهاد مصرف مواد مخدر بزنید.  

4- آنها را برای عدم مصرف دخانیات و نوشیدن الکل تشویق کنید. این کار کمک می کند احتمال اعتیاد به مواد مخدر فرزندتان کاهش یابد.

5- اطلاعات تان را درباره مواد مخدر به روز کنید.

6- رفتارهای مناسب را ستایش و تشویق کنید.

7- تجربه های مثبتی با فرزندتان داشته باشید.

8- قوانین مشخص و دقیقی در خانه وضع و اجرا کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 13 دی 1391 :: نویسنده : کهکشان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

نظر نظر نظر یادنون نره.
مدیر وبلاگ : کهکشان
نظرسنجی
شما طرفدار کدام باشگاه هستید؟
شما طرفدار کدام باشگاه هستید؟
شما طرفدار کدام باشگاه هستید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :